Homilia na Wielki Czwartek 2021

Siostry i Bracia! Znakiem Krzyża Świętego rozpoczęliśmy Triduum Paschalne, które zakończy się uroczystym błogosławieństwem w sobotnią Wigilię Paschalną. Przez trzy dni będziemy wchodzili w najważniejsze mysteria naszej wiary. Bo trzeba mieć WIARĘ aby dzisiaj, jutro i pojutrze przyjść na liturgię, słuchać Słowa Bożego i przyjmować Eucharystię. Teraz chodzi właśnie o naszą WIARĘ. – Od niej zależy wszystko: nasza teraźniejszość i nasza przyszłość, także ta przyszłość w niebiańskiej wieczności. Jezus wzywał…czytaj dalej »

Homilia na Dzień Judaizmu

Homilia na Dzień Judaizmu – „Ja jestem Józef, brat wasz…” [Katedra 2013r.] Bracia i Siostry! W ten czwartkowy wieczór, spotykamy się w naszej katedrze na modlitwie. Otwarci na słowo Boże, pragniemy pogłębić swoją wiarę, własną tożsamość oraz świadomość potrzeby budowania świata bardziej ludzkiego, w którym będzie miejsce dla Boga – Źródła życia i miłości. Zwróceni ku Niemu całą swoją istotą, możemy na nowo odkryć istnienie chrześcijańsko-judaistycznych relacji w kategorii braterstwa….czytaj dalej »

Kazanie na Odpust Parafialny

Kazanie na Odpust Parafialny – św. Matka Teresa z Kalkuty Siostry i Bracia! Przyszliśmy na to święte miejsce, aby wziąć udział w uroczystej celebracji Eucharystii. Tak jak pierwsi chrześcijanie wysłuchaliśmy kilku fragmentów Pisma Świętego i już za chwilę, będziemy łamać chleb. Jednak, zanim ofiarujemy chleb i wino na ofiarę eucharystyczną, spróbujmy przemyśleć nieco biblijne słowa; spróbujmy podjąć wysiłek zrozumienia ich i zastosowania ich w swoim życiu.Jesteśmy zgromadzeni na tej świętej…czytaj dalej »

Powitanie Matki Bożej w znaku Jasnogórskiej Ikony

Powitanie Matki Bożej w znaku Jasnogórskiej Ikony przez pasterza parafii – ks. Jarosława Jasianka (04 października 2011r.) Matko Jezusa i nasza Matko! Czarna Madonno! Jako ojciec naszej wspólnoty parafialnej, witam Cię Maryjo pośród nas. Witam Cię w parafii p.w. św. Jana Chrzciciela. Nareszcie jesteś. Nie mogliśmy się Ciebie doczekać. Cieszę się razem ze zgromadzonymi parafianami i gośćmi, że nawiedziłaś naszą świątynię i nasze serca, które chcą być na podobieństwo Twojego…czytaj dalej »

Święto św. Marka Ewangelisty

25 kwiecień Święto św. Marka Ewangelisty. W liturgii Kościoła wspominamy dzisiaj św. Marka Ewangelistę. Przypomnijmy sobie podstawowe wiadomości o tym człowieku. Wiemy doskonale, że św. Marek nie należał do grupy dwunastu apostołów. Na pewno jednak przebywał w jej otoczeniu i na własne oczy widział Jezusa. Według tradycji matka Marka miała w Jerozolimie własny dom. W nim spotykali się na modlitwie pierwsi chrześcijanie, razem ze św. Piotrem. Marek został bliskim towarzyszem…czytaj dalej »

Kazanie na 3 Maja.

Kazanie na 3 Maja. Siostry i Bracia! Przybyliśmy dzisiaj do świątyni, aby spotkać się z Bogiem; powiedzieć Mu o swoich radościach, nadziejach i troskach; aby nakarmić się Jego życiodajnym Słowem i Jego Ciałem. Przyszliśmy, aby dziękować Bogu za to, że otwiera nasze oczy i uszy, że czyni nasze serca wrażliwymi i czułymi a nasze umysły otwartymi i podatnymi na Jego natchnienia. Dlaczego tutaj przyszliśmy? Bo pragniemy, aby było w nas…czytaj dalej »