JESTEŚMY RÓWNIEŻ NA:

Pasterz czy najemnik

Pasterz i najemnik – to dwie postacie, które są bohaterami dzisiejszej Ewangelii Jana (10, 11-18). Najemnik to człowiek, który jest zatrudniony w owczarni. Nie bierze odpowiedzialności za powierzone jego opiece owce. Na tych owcach zupełnie mu nie zależy. Swoje bezpieczeństwo ceni bardziej niż bezpieczeństwo owiec, które zostały powierzone jego opiece. Postawa najemnika przeważnie, albo prawie zawsze ujawnia się w momencie pojawiającego się zagrożenia. Widząc nadchodzącego wilka, ucieka, tym samym skazując…czytaj dalej »

Nieskończona godność

Ponieważ pojęcie „dignitas infinita” – „godność nieskończona” użyte w deklaracji doktrynalnej Dykasterii Nauki Wiary „Dignitas infinita” niektórzy komentatorzy uznają heretyckie, postaram się poniżej napisać krótkie wyjaśnienie. Wprowadzenie do deklaracji kardynała Victora Fernándeza rozważa znaczenie „nieskończonej” godności ludzkiej jako czegoś niezależnego od zewnętrznych cech czy warunków życia. Podkreśla, że ta godność nie jest związana z kontekstem kulturowym, fizycznymi, psychologicznymi, społecznymi ani moralnymi brakami. Dokument sugeruje, że ta „nieskończona godność” ma charakter…czytaj dalej »

Carpe diem!

Przekroczyliśmy próg kolejnego mrocznego etapu dziejów ludzkości. Warto więc cieszyć się każdym dniem względnej normalności, wykorzystać każdą sposobność do cieszenia się życiem; warto sprawiać sobie i innym radość, nie szczędzić czasu na przyjemności i jednocześnie przygotować siebie i bliskich na nadchodzący kataklizm. Kończy się już etap rozwoju, budowania, humanizmu i duchowości. Nastał czas zamętu, zniszczenia i odczłowieczenia. Kto analizuje znaki czasu sam dojdzie do wniosku, że kataklizm jest nieunikniony. Przyjdzie…czytaj dalej »

Ktoś zwariował!

Wizyta prezydenta w Turcji jest totalną kompromitacją i dowodem na niekompetencję doradców MSZ i kancelarii prezydenta. Turcja jest m. in. sojusznikiem Azerbejdżanu (napadł na Armenię) i Białorusi (dyktatura i uprowadzenie samolotu zarejestrowanego w Polsce). Turkofilizm ekspertów pracujących dla rządzących przyniesie Polsce szkodę na wielu poziomach. Zacieśnianie kontaktów z Turcją w imię doraźnych i niepewnych interesów to poważny błąd. To nie jest „real politic” lecz klękanie przed tureckim sułtanem. Wstyd, wstyd,…czytaj dalej »

Słuchanie

Być jak Johnny Cash

codziennie jest tyle rzeczy do zrobienia i przecież trzeba zarobić na życie nie ma czasu na marzenia czy dokończenie dawno kupionej książki zastanawiasz się kiedy uda ci się dobrze wyspać na wpółżywy jednak w większej części martwy i pochylony nas samym sobą walczysz z czarno-białymi burzami w połowie będąc sielską polaną a w połowie polem bitwy wracasz z pracy w samotności myśli zabawnych galaktyk swojej psyche przemierzasz wąwozy ulic emaliowanych…czytaj dalej »

Tęsknota czy saudade?

Znamy różne piękne słowa. W różnych językach. W polskim, angielskim, niemieckim, hiszpańskim… Cudownie jest znać dobrze chociaż jeden obcy język. Można w nim odnaleźć prawdziwe perły w postaci słów urzekających nie tylko pięknem brzmienia ale również treścią, jaką ze sobą niosą. Czasami zdarza mi się, że rozmawiając z kimś czy występując publicznie, zamiast polskiego słowa wolałbym użyć słowa języka obcego. Wydaje mi się, że lepiej oddałoby to, co chcę powiedzieć….czytaj dalej »

Na 14 października. Święta i rocznice.

Dziś jest Dzień Edukacji Narodowej. W szkołach zapewne odbywają się akademie. Nauczycielom składa się podziękowania i życzenia. To ich święto. Bardzo wielu z nich to pedagodzy „z powołania”, którzy nie traktują nauczania li tylko jako pracy, ale jako powołanie. Warto się ich trzymać a trzymać się z dala od ludzi, którzy tłamszą marzenia. Prawdziwy NAUCZYCIEL sprawia, że możesz stać się wielki i potrafisz dostrzec piękno gwiazd. Każdy potrzebuje NAUCZYCIELA, gdyż…czytaj dalej »

Zwykły piątkowy poranek

O 4.14 rano pierwsza tego dnia filiżanka kawy. Później sprawdzenie skrzynki poczty elektronicznej i szybkie odpisanie na zaległy mail. Po porannej toalecie modlitwa brewierzem i różańcem. Następnie medytacja w oparciu o fragment psalmu 51. Po nawiedzeniu Najświętszego Sakramentu w kościele, czas na śniadanie: kawa i ciastka. Jest 8.20 i udaję się do miasta na prześwietlenie RTG. Już w mieście, w drodze do przychodni mijam ledwo trzymającego się na nogach, opierającego…czytaj dalej »

Oko za oko

Bywa, że nasze życie podobne jest do walki w ringu. Sami zamieniamy często życie na ring. Tak nasze życie pojmujemy – jest jak ring bokserski. Pewnie dlatego – odpowiemy w większości – że ktoś nas pierwszy zaatakował i zmuszeni zostaliśmy w odruchu samoobrony, do jakiegoś odwetowego ciosu. Ciosu: ostrzejszym słowem, intrygą, podstępem, pogardliwym spojrzeniem albo przynajmniej pełną złości myślą. Przyjmijcie jako pewnik, że do końca życia będą nas ranić: wrogowie…czytaj dalej »

William Blake

Zobaczyć Wszechświat w ziarnku piasku, Zobaczyć w kwiatku raj, Utrzymać Nieskończoność na dłoni, I zaledwie w godzinę poznać Wieczność. Te cztery linijki są syntezą tego, co dzisiaj nazywa się „nową świadomością”, to znaczy, zdolnością zrozumienia tego, że wszystko jest połączone i jest w relacji, że cudowne chwile ludzkiego życia są częścią codzienności i wystarczy tylko otworzyć trochę swoje wnętrze, aby zauważyć, że jesteśmy zdolni kompletnie zmienić naszą rzeczywistość. Autorem tych…czytaj dalej »

Przyjaźń

Jakiś czas temu, mój znajomy opowiedział mi pewną historię: W czasie przerwy w bitwie pewien żołnierz przyszedł do oficera z prośbą o pozwolenie na przyniesienie z pola bitwy swojego przyjaciela. ”Odmawiam”, rzekł oficer. ”Nie chce, żebyś ryzykował życie dla człowieka, który prawdopodobnie już nie żyje”. Żołnierz odszedł, aby wrócić po godzinie śmiertelnie ranny niosąc ciało swego przyjaciela. Oficer wpadł we wściekłość. ”Mówiłem ci, że nie żyje. Teraz straciłem was obu….czytaj dalej »