Pasterz czy najemnik

Pasterz i najemnik – to dwie postacie, które są bohaterami dzisiejszej Ewangelii Jana (10, 11-18). Najemnik to człowiek, który jest zatrudniony w owczarni. Nie bierze odpowiedzialności za powierzone jego opiece owce. Na tych owcach zupełnie mu nie zależy. Swoje bezpieczeństwo ceni bardziej niż bezpieczeństwo owiec, które zostały powierzone jego opiece. Postawa najemnika przeważnie, albo prawie zawsze ujawnia się w momencie pojawiającego się zagrożenia. Widząc nadchodzącego wilka, ucieka, tym samym skazując…czytaj dalej »

Nieskończona godność

Ponieważ pojęcie „dignitas infinita” – „godność nieskończona” użyte w deklaracji doktrynalnej Dykasterii Nauki Wiary „Dignitas infinita” niektórzy komentatorzy uznają heretyckie, postaram się poniżej napisać krótkie wyjaśnienie. Wprowadzenie do deklaracji kardynała Victora Fernándeza rozważa znaczenie „nieskończonej” godności ludzkiej jako czegoś niezależnego od zewnętrznych cech czy warunków życia. Podkreśla, że ta godność nie jest związana z kontekstem kulturowym, fizycznymi, psychologicznymi, społecznymi ani moralnymi brakami. Dokument sugeruje, że ta „nieskończona godność” ma charakter…czytaj dalej »

OGŁOSZENIA 14 Kwietnia 2024

OGŁOSZENIA 14.04.2024 1./Serdecznie zapraszam na modlitwę z księdzem biskupem Damianem jutro, w poniedziałek 15 kwietnia. Rozpoczynamy Mszą Św. o godzinie 10.00. Zapraszamy na nią osoby starsze, naszych seniorów oraz chorych. Wszystkim chętnym ks. biskup udzieli sakramentu chorych. Po Mszy Św. zapraszam starszych parafian na probostwo na spotkanie przy herbacie z ks. biskupem. Ks. Biskup spotka się również z nauczycielami i uczniami w naszej szkole. Do kaplicy w Pruszkowie zapraszamy na…czytaj dalej »