Na Sylwestra

Mądrość przychodzi z doświadczeniem życiowym. Tak mówi wielu ludzi. Grażyna Łobaszewska śpiewała kiedyś: Wiele dni, wiele lat, czas nas uczy pogody, zaplącze ścieżki, pomyli prawdy, nim zborze oddzieli od trawy. Bronisz się, siejesz wiatr, myślisz jestem tak młody, czas nas uczy pogody, tak od lat, tak od lat.

Z biegiem czasu coraz to bardziej rozumiemy, że najważniejsza w życiu jest przyjaźń i miłość. Im jesteśmy starsi, mniej ważne staje się dla nas to, co posiadamy, a ważniejsze staje się to, jacy jesteśmy i co w życiu osiągnęliśmy. A tych osiągnięć nie mierzy się statusem majątkowym, lecz np. tym, czy masz do kogo zatelefonować, czy masz do kogo pójść na herbatę, czy ma Cię kto przytulić, gdy jesteś smutny.

Czas, który mija, historia naszego życia, życia każdego z nas z osobna, ta historia jest prawdziwą nauczycielką życia. Mimo, że przeżywamy tyle trudności i kłopotów; mimo że popełniamy błędy i gubimy się na ścieżkach życia, chcemy żyć… lepiej, bardziej, z sensem. To czas nas uczy, że dopóki żyjemy, wszystko jest możliwe; że można przebaczyć, zrozumieć, pokochać.

Wszystko, czego potrzebujesz, to miłość. Nie możesz kupić mojej miłości. Ona kocha ciebie. Post scriptum, kocham cię. Tylko starsi z nas wiedzą, że wymieniam – po polsku – tytuły bardzo znanych piosenek Beatlesów.
Beatlesom prawie nie zdarzyła się piosenka, w której nie śpiewaliby o miłości. Tak jak i św. Janowi Apostołowi, tyle, że On nie śpiewał w kwartecie z Liverpoolu, ale pisał na wyspie Patmos. I pisał niemal w co drugim zdaniu o miłości. I bardzo dobrze. Bo jakby nie pisał, to nie wiedzielibyśmy, że miłość do ludzi jest biletem wstępu do wieczności.
My wiemy, że przeszliśmy ze śmierci do życia, bo miłujemy braci, kto zaś nie miłuje, trwa w śmierci. To za Janem w jego pierwszym liście (3,14).

I z tego powodu zachęcam do wychylenia kieliszka czerwonego wina! Niech ono przypomina nam, że miłość jest najważniejsza.

Kiedy dziś, w sylwestrową noc, będziecie się kołysać przy wtórze swingu pamiętajcie, że dzieląc się życiem z ukochaną osobą, niebo jest bliżej niż mogłoby się wydawać.